НА СЕМИНАРУ У ВРДНИКУ ПАЛАНКА ПРОГЛАШЕНА КАО НАЈБОЉИ ПРИМЕР УНАПРЕЂЕЊА ПОЛОЖАЈА РОМСКЕ НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ

Канцеларија за инклузију Рома и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог организовали су у овог викенда, у Врднику, Семинар о женском активизму.
Канцеларија за инклузију Рома Војводине реализује пројекат „100 ЗА БУДУЋНОСТ“ у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог и партнерима на пројекту Центар за развој ромске заједнице“Амаро Дром“, финасиран од стране Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ).
Учешће на семинару узео је и председник општине Смедеревска Паланка, Никола Вучен.
На овом скупу општина Смедеревска Паланка представљена као једна од најбољих позитивних примера у пракси у области унапређења положаја ромске националне заједнице. На семинару о женском активизму који је одржан у организацији Канцеларије за инклузију Рома и Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог наглашен је значај ромског женског активизма као и укључивање ромкиња у све друштвене токове.
-Председник Александар Вучић последњих година уложио је велике напоре да обезбеди институционалне,стратешке и правне оквире за унапређење положаја ромске националне мањине као других маргинализованих група, и пружи свима једнаке услове живота на територији читаве Србије. Уз велику подршку Владе Републике Србије, ресорног министарства као и националног савета ромске националне мањине на чијем је челу Далибор Накић, наса општина је успела да постигне резултате који су препознати као најбољи у Србији. Ови резултати нас обавезују да наставимо још више да радимо и обезбедимо још боље услове живота за све грађане наше опстине, рекао је Вучен приликом свог излагања о постигнутим резултатима у општини Паланка.
Општи циљ пројеката усмерен је на оснаживање Ромкиња за активно учешће у друштву. Активности су усмерене на повећање вештина и знања Ромкиња да постану активисткиње у својим заједницама и учествују у креирању локалних и националних политика које су усмерене на Роме/Ромкиње, као што су образовање, запошљавање, становање, здравствена заштита, људска права, дискриминацију и мере социјалне политике, програм развоја заједнице и локалне услуге и активно учешће у својим заједницима и шире.
Пројекат ће унапредити сарадњу и развијати партнерства међу Ромкињама, организацијама и државним институцијама релевантним за људска права и родну равноправност кроз едукативне сесије, интеракцију и размену њихових искустава, изазова и могућих решења.

ПРЕДСТАВЉНА КЊИГА “НА ЦАРИГРАДСКОМ ДРУМУ” ДР АНЕ МИЛОШЕВИЋ У ИСТОРИЈСКОМ АРХИВУ

У историјском архиву „Верослава Вељашевић“, у препуној сали, пред мноштвом заинтересоване публике, свечано је представљена књига др Ане Милошевић, историчарке уметности из нашег града, Паланка на Цариградском друму.
Др Катарина Митровић и Др Радомир Поповић, рецензенти, говорећи о књизи, истакли су не само студиозност приступа Ане Милошевић, њено познавање релевантних извора, и зналачко коришћење архивске грађе, него и ауторкину способност да реконструише историјске прилике, да укаже на њихов смисао и значење – због чега је Паланка на Цариградском друму вредно штиво, парадигма еминентно научног приступа и незаобилазан извор за будућа истраживања.
Говорећи о свом најновијем делу, Ана Милошевић је истакла да књига представља историју Паланке током периода од 16. до 19. века, када је Цариградски друм овуда пролазио, и период напуштања и заменаривања ове саобраћајнице – када наш град постаје пука периферија, све до модерног трасирања пруге Београд-Ниш, која, отвара нове перспективе за ширење и напредак Паланке и околине.
Промоцију, која је завршена пригодним коктелом и дружењем бројне публике, умешно и са несвакидашњим стилом, водила је директорка Архива, Снежана Савић – најављујући нове сличне пројекте ове установе.

ОТВОРЕН ТРГ КУЛТУРЕ ПРЕДСТАВОМ “КО ЈЕ ОВДЕ ЦРВЕНКАПА”

У организацији ПУ „Чика Јова Змај“, а под покровитељством општине, синоћ је званично отворен Трг културе у Смедеревској Паланци. Програм који су приредиле васпитачице предшкосле установе и глумци градског позоришта изазвао је велико интересовање посетилаца, посебно најмлађе публике. „Ђолутак“ је у уводном делу насмејао малишане, а касније су погледали представу „Ко је овде црвенкапа“ у извођењу васпитача.

Присустне је поздравио председник општине Никола Вучен, који је  изразио задовољство што је трг пун деце рекавши да за овако нешто треба живети. Званично је , невидљивим кључем, Трг културе отворила васпитачица Надица на опште задовољство деце.

Смедеревска Паланка је општина која је, између осталог, позната и као место из кога потичу многи знаменити људи, који су пружили велики допринос култури нашег народа – у под ручју уметности, природних и друштвених наука, у популаризиацији културе и изучавању и неговању обичаја и традиције овог краја.

У билбиотеци, ипсред које је изграђен овај трг – у завичајном фонду, чувају се дела бројних аутора из Смедеревске Паланке и околине. Поменимио само име Милутина Срећковића, чувеног професора и књижевног критичара по коме је библиотека у Паланци добила име.

С обзиром на богату културну традицију нашег краја – јасно је из ког разлога је трг који вечерас отварамо добио управо ово име – Трг културе.

Овај трг изграђен је средствима Министарства културе, у оквиру пројекта „Градови у фокусу“, и средствима локалане самоуправе.