ПОЧЕО УПИС ДЕЦЕ У ПУ “ЧИКА ЈОВА ЗМАЈ”

Пријава деце за упис у вртиће ПУ „Чика Јова Змај“ почиње данас, 15. марта и трајаће до 31.марта.

Од прошле године се пријављују само деца која раније нису била корисници вртића ПУ „Чика Јова Змај“ као и деца која ће од септембра бити предшколци, и желе да са целодневног боравка пређу на припремни предшколски програм.

Родитељи децу и ове године могу пријавити на два начина: електронским путем, преко портала еУправа и личним доласком у дирекцију ПУ „Чика Јова Змај“ сваког радног дана од 8 до 14 часова. На припремни предшколски програм пријављују се деца која су рођена од 1. марта 2016. до 1. марта 2017. године.
Од докумената је потребан само матични број детета и оба родитеља. У случају да се ради о самохраном родитељу, старатељу или хранитељу потребна је и фотокопија документа који то доказује.

Сви родитељи који су прошле године склопили Уговор са предшколском установом, не морају ове године поново да уписују своје дете, јер ће Уговор важити до тренутка када дете испишу или дете заврши са образовањем у вртићу.

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ ЗА ПАРТИЈУ И ТИТА ОДРЖАНА У СТАРОМ ДВОРУ У БЕОГРАДУ

Промоција књиге „За партију и Тита, партизански покрет у Србији 1941-1944“, историчара др Немање Девића, у издању Института за савремену историју и „Службеног гласника”, одржана је у Старом двору у Београду. Промоцији је присуствовао и Никола Вучен председник општине Смедеревска Паланка и Петар Драгојловић игуман манастира Пиносава.

– У Старом двору у Београду организовали смо „претпремијеру“ моје дисертације и најновије књиге „За партију и Тита, партизански покрет у Србији 1941-1944“. Било је свечано, лепо, стручно, али ја сам се највише обрадовао окупљању добрих људи; било их је из разних странака и удружења, али сви смо били јединствени и помирени. Бар на један сат.” изјавио је аутор књиге Немања Девић након промоције.

У каквом су односу биле ослободилачка борба и револуција на почетку устанка и која је од тих идеја била доминантна у војнополитичкој пракси КПЈ? Који је биланс грађанског рата 1941. и колико је жртава изазвао до краја окупације? Који је обим револуционарног терора у Србији 1941-1944? Како су се партизани одржали на терену после пада „Ужичке републике“ и може ли се говорити о континуитету њиховог деловања у Србији? Шта знамо данас о народним херојима, личностима по којима су у социјалистичкој Југославији називани градови, а и сада се зову установе и улице у сваком граду?

У књизи „За партију и Тита“ Немање Девића, која је проистекла из докторске дисертације аутора и заснована на разноврсним изворима и богатом научном апарату, налазе се одговари на ова питања без бојазни од табу-тема. Ново издање „Службеног гласника“ нас ослобађа многих историјских митова и приближава истини о српским партизанима.

Нова промоција Девићеве књиге биће уприличена 23. марта у Малој сали Коларчеве задужбине у Београду, у 19.30 сати.

 

ТРИБИНА ФОНДАЦИЈЕ “ДАЈАНЕ ПАУНОВИЋ” – ПАЛАНКА ЈЕ ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ У ОБЛАСТИ ПОПУЛАЦИОНЕ ПОЛИТИКЕ

У организацији Фондације „Дајана Пауновић“, а у сарадњи са локалном самоуправом, у сали Градске библиотеке, одржана је трибина под називом „Друштвени дијалог – Представљање циљева, законодавног оквира и мера Републике Србије у области популационе политике и политике равноправности полова”. На трибини су говорили Дајана Пауновић оснивач , Марко Матић председник Управног одбора Фондације и председник општине, Никоал Вучен.
-Популациона политика препозната је како од државних институција, тако и од невладиног сектора, као високо позиционирана на агенди приоритета, зато морамо заједно да подижемо свест код грађана о овој теми и да пружамо подстицајне мере како бисмо добили пун ефекат, због чега смо данас овде, рекла је поред осталог Дајана Пауновић.
Фондација се активно бави родном равноправношћу, социјалном политиком, као и конципирањем и активним промовисањем мера популационе политике, јер то проблематика на терену захтева. Поред бројних активности, као што су иницирање златног ордена Свете мајке Анастасије, ИТ описмењавање деце, додела бесплатних уџбеника, покретање првог фудбалског фестивала у Србији, оснаживање нашег народа на Косову и Метохији путем разних донација, сарадња са Српском православном црквом, Фондација има феноменалну сарадњу и са приватним сектором и са државним институцијама, објаснила је Пауновићева, додајући да Фондација има четири канцеларије – две у Београду, једну у Новом Саду, једну на Косову и Метохији.
Председница Фондације је посебно похвалила Локални акциони план и навела да је општина Паланка једна од ретких у Србији која тај план и спроводи. Мере популационе политике које се спроводе на подручју општине, и већ дају резултате, изнела је као пример добре праксе.
-Да би мере дале пуне резултате, неопходно је да се препозна специфичност сваке средине, а улога локалних самоуправа у томе је незаменљива. Први пут у историји ове земље донете су озбиљне мере на плану побољшања наталитета и решавања проблема беле куге. Као невладина организација, Фондација ће заједно са државним институцијама и локалним самоуправама, да помогне, јер је то дуг свих нас према друштву, будућим генерацијама и нашој деци, рекао је Матић.
Председник општине, Никола Вучен рекао је да је општина Смедеревска Паланка у периоду 2020. и 2021. године озбиљније приступила развијању механизама у области родне равноправности и предузела све мере и активности у циљу подстицања равномерне заступљености жена и мушкараца из различитих средина, урбаних и руралних, и вишеструко маргинализованих група жена у свим сферама политичког и јавног одлучивања у вршењу јавних функција у органима јединице локалне самоуправе.
Скупштина општине је донела Одлуку о усвајању Европске повеље о родној равноправности, именовала Комисију за родну равноправност и уз техничку помоћ „СВИС ПРО“ израђен је Локални акциони план за родну равноправност на територији општине. Форнмирана је женска одборничка мрежа. Много тога је урађено и у потпуном изједначавању различитих полова у радно-правним односима.
– Локалним акционим планом обухватили смо разне активности у циљу унапређења здравља и образовања као и економског оснаживања жена из руралних подручја као и жене из других рањивих и више рањивих група, изјавио је Вучен.
-Предузели смо активности подстицања популационе политике посебно у области олакшица за породице са двоје и више деце. То подразумева право на новчану помоћ породици за новорођену бебу, бесплатан боравак за треће дете у вртићу, право на бесплатну ужину, право на помоћ за четврто и свако наредно дете, рекао је председник општине.
Вучен је на крају захвалио Дајани Пауновић и њеној фондацији на идејама и предлозима на побољшању положаја жена у нашој општини и мерама за унапређење популационе политике. Такође је закључио да родна равноправност се не своди само на квоте за Парламент или за Скупштине локалних самоуправа, већ треба поспешити учешће жена у свим областима друштвеног живота.

НОВИ АМБАСАДОР КОРЕЈЕ У ПСЕТИ СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИ

Нови амбасадор Републике Кореје, Ли Ђеунг, свој први радни дан провео је у Смедеревској Паланци.
Ово је прва званична посета његове екселенције неком граду у Србији,након што је јуче предао акредитивна писма председнику Републике Србије, Александру Вучићу. Амбасадор Ли, је одлучио да прва званична посета буде баш Смедеревској Паланци и фабрици Кјунгшин Кејбл, али, како навео, неће бити последња.


-Имао сам веома пријатан састанак са председником општине Николом Вученом и директором Корејске фабрика. Овај састанак је био веома продуктиван. Ово је моја прав посета Паланци. Планирам да долазим често, јер сам овде већ стекао пријатеље. Надам се да ћемо понудити више послова овде, и допринети развоју економије, како овог града, тако и Србије, рекао је амбасадор. Амбасадор Ли је поручио да ће наставити рад својих претходника на промовисању Србије као одличне дестинације за инвестиције корејских компанија, као и Смедеревску Ппаланку где је изграђена прва Корејска фабрика.


Председник општине Никола Вучен константовао је да смо у последње време значајно повећали привредну сарадњу са Републиком Корејом као и трговинску размену. Добар пример за то је и наша општина. –Захваљујем амбасадору у своје лично име и у име свих грађана Паланке на данашњој посети. На важности ове посете, јер је Република Кореја још једном показала колико је битно да наше две земље негују добре односе на свим нивоима: од индустрије, туризма и културе. Сигуран сам да ће данашња посета амбасадора Лиа донети и Смедеревској Паланци неке нове пројекте које ћемо унаредном периоду реализовати, реако је Вучен.
Амбасадор Ли је у пратњи својих домаћина , након састанка са председником општине, обишао фабрику Кјунгшин Кејбл.

ТРГ КОЈИ ЈЕ ПРОМЕНИО ИЗГЛЕД СМЕДЕРЕВСКЕ ПАЛАНКЕ

Министарка културе и информисања, Маја Гојковић, данас је у присуству председника општине Николе Вучена, званично отворила Трг културе у Смедеревској Паланци.
Трг културе изграђен је средствима министарства културе и информисања у оквиру пројекта „Градови у фокусу“ и локалне самоуправе. Укупна вредност радова је 28 милиона динара. На тргу је постављена и прва јавна чесма у Паланци. Министарка Гојковић посетила је библиотеку „Милутин Срећковић“ и Народни музеј.

ИЗГРАЂЕНА ВОДОВОДНА МРЕЖА У ПРИДВОРИЦАМА- 100 ПОРОДИЦА БИЋЕ ПРИКЉУЧЕНО НА ГРАДСКУ МРЕЖУ

Унапређење водоснабдевања у оквиру пројекта „Смањење додатне рањивости Рома, Ромкиња и других маргинализованих група, изазване пандемијом COVID-19 у 18 локалних самоуправа“, који Влада Републике Србије спроводи уз подршку програма Немачке развојне сарадње „Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији“, реализован је у општини Смедеревска Паланка.
Овим пројектом ради се водоводна мрежа у дужини од 3.600 метара кроз село Придворице. Данас су грађевинске радове, као и породице којима је вода већ прикључена, обишли Гордана Чомић, министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Нинослав Јовановић, државни секретар у поменутом министарству, Роберт Бу, представник ГИЗ-а и Драгана Јовановић Аријас, представница Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије.
 Изградњом водоводне мреже у Придворицама,  100 породица добило је пијаћу воду у својим домаћинствима. Од тог броја 12 ромских породица прикључено је такође на градски водовод и сада су  у  равноправном положају као и други мештани који већ имају пијаћу воду у својим домовима.
-Локална самоуправа је уложила све своје ресурсе и напоре како би допринела унапређењу животних услова својих грађана, рекао је председник општине, Никола Вучен. Он је захвалио Влади Републике Србије, Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог, амбасади Републике Немачке, Екуменској хуманитарној организацији, немачкој организацији ГИЗ и њиховим партнерима што су  омогућили грађанима пијаћу води и унапреде услове живота.

ЗА ПОВЕЋАЊЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ У 151 ЛОКАЛНОЈ САМОУПРАВИ 4 МИЛИЈАРДЕ ДИНАРА

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је у Аранђеловцу, где су додељени уговори представницима 151 локалне самоуправе у оквиру националног програма унапређења енергетске ефикасности, да ће укупно бити уложене четири милијарде динара за повећање енергетске ефикасности у домаћинствима, од чега ће Министарство заједно са градовима и општинама издвојити две милијарде динара за субвенције грађанима који се пријаве за учешће у програму.

„Данас смо потписали уговоре са 151 општином и градом за унапређење енергетске ефикасности. Заједно смо, Министарство и локалне самоуправе, обезбедили две милијарде динара, односно заједно са грађанима четири милијарде динара, што ће омогућити да учествује 20.000 домаћинстава. Ово је велики пројекат и за локалне самоуправе и за државу и директна корист за грађане, јер ће омогућити да се смањи потрошња топлотне енергије, да рачуни буду нижи за 25 до 30 одсто. Реализацијом овог пројекат уштедеће се топлотна енергија која је једнака производњи градске топлане у Нишу. То је и огромна уштеда у еколошким трошковима и уједно значи здравију животну средину“, рекла је Михајловићева.

Општина Смедеревска Паланка за ту намену определила је 10 милиона динара, колико ће добити и од министарстав. Уговор је потписао председник општине Никола Вучен.

ДЕА ЂУРЂЕВИЋ ОДРЖАЛА ТРИБИНУ У МЕШ ГОША О БЕЗБЕДНОСТИ У САОБРАЋАЈУ

Општина Смедеревска Паланка и удружење “Будимо безбедни” организовали су у МЕШ Гоша трибину о безбедности саобраћаја, за средњошколце који похађају ову образовну установу .
Деа Ђурђевић је, овом приликом, из свог угла испричала и објаснила како изгледа тренутак када је директно ударио аутобус тежак 12 тона, тренутке након тога, борба за живот, време проведено у болници, размишљање о значају (не)битних ствари у животу, подршци, поукама…
Учесници трибине били су Никола Вучен, председник општине Смедеревска Паланка, Милош Михаиловић, помоћник командира полицијске испоставе у Смедеревској Паланци за безбедност саобраћаја и Деа Ђурђевић председница удружења “Будимо безбедни” и новинарка ТВ Пинк која је преживела тешку саобраћајну незгоду.
Циљ јавне трибине био је да се укаже на значај одговорног понашања у саобраћају и поштовање прописа. Потребно је да људи схвате да се саобраћајна незгода може свакоме догодити и да су изузетно озбиљне последице неодговорног понашања појединих учесника у саобраћају.

ЗАВРШЕНИ РАДОВИ НА УРЕЂЕЊУ ГЛАВАШЕВЕ УЛИЦЕ

Радови на путној инфраструктури настављају се без обзира на временске порилике. Данас је асфалтиран део Главашеве улице, поред парка, кoјa води ка ПУ „Чика Јова Змај“. Ово је једна од најпрометнијих улица посебно у јутарњим сатимо када родитељи доводе децу у вртић. Како је најавио председник општине Никола Вучен, до краја године биће реконструисане све споредне улице у централном делу града. Такође је најавио и уређење јавне површине између Народног музеја и Културног центра. Станари овог дела града посебно су изразили захвалност на уређењу улице која је била у веома лошем стању. Приликом обиласка радова, Вучен је рекао да ће сви започети радови бити завршени у јуну. Нагласио је да после 3. априла ништа неће стати, већ се радити много више него до сада.
За неколико дана биће отворена игралишта у Главашевом парку, Азањи, Колонији и у парку код ОШ „Херој Иван Мукер“.

ВЕСЕЛА МИЛОВАНОВИЋ НОВИ НАЧЕЛНИК ПОЛИЦИЈСКЕ УПРАВЕ СМЕДЕРЕВО

Досадашања начелница Полицијске станице у Смедеревској Паланци, Весела Миловановић, одлуком Министарства унутрашњих послова Републике Србије, данас је постављена за начелника Полицијске управе Смедерево.
Миловановићева је у Министарству унутрашњих послова почела да ради 2002. године на пословима секторског рада, дежурства и као саобраћајни полицајац. Од 2005. године обаваљала је послове помоћника командира за саобраћај, да би након тога била именована за командира Полицијске испоставе Полицијске станице у Смедеревској Паланци. Од 2017. године до данас била је на месту начелника Полицијске станице у Смедеревској Паланци.
Досадашњи начелник Полицијске управе Смедерево био је Дејан Поповић.