МИНИСТАРСТВО ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ ЈАЧА ПОДРШКУ РОДИТЕЉИМА

Министарство за бригу о породици и демографију посвећено је јачању подршке родитељима у периоду раног узраста деце, кроз унапређивање доступности и кавалитета услуга за родитеље, истакла је ресорна министарка проф. др Дарија Кисић на 6. Националној конференцији о раном развоју и родитељству, коју је под називом „Навијамо за родитеље“ организовао Уницеф.
„Бити родитељ је најлепша, али и најзахтевнија и најодговорнија улога. Родитељство нам даје крила, подстиче нас да радимо, напредујемо и да својој деци обезбедимо срећно детињство. Срећно детињство је основа за развој квалитетног човека који ће пружити максималан допринос током живота“, рекла је Кисић и указала на значај подршке родитељима на овом путу.

Проф. др Кисић је навела да ће Министарство за бригу о породици и демографију, у одговору на изазове популационих кретања и у циљу унапређивања квалитета живота породице, ставити нагласак и на политике и мере које доприносе и промовишу родну равноправност у родитељству, као и да ће у наредном периоду, поред осталог, посебна пажња бити посвећена оснаживању очева кроз школе родитељства за тате.
Како је додала, организована и системска подршка родитељству доприноси добром менталном здрављу и благостању и деце и родитеља, спречавању насиља и занемаривања у детињству, оптималном остваривању потенцијала сваког детета и смањењу ризичних понашања током живота.
„Зато све позивам да заједно будемо подршка родитељима и да имамо времена за породицу, да породици вратимо углед који треба да има и који је имала у неким прошлим временима“, рекла је Кисић.

ПОБОЉШАНА ФИНАНСИЈСКА ПОРШКА ПОРОДИЦАМА СА ДЕЦОМ

Министарка за бригу о породици и демографију проф. др Дарија Кисић изјавила је да је у последње две године побољшана финансијска подршка породицама са децом и да су ретке државе које попут Србије издвајају толико средстава у ове сврхе.

„Финансијски аспект је јако битан када се планира породица, али не мора да буде и пресуда“, рекла је Кисић и истакла да су породице и подршка породицама приоритет рада Владе Републике Србије и председника Србије Александра Вучића.
Министарка Кисић је на конференцији „Маме као стуб и ослонац породице – улога и положај мајки Србије у савременом друштву“, која је одржана у Народној скупштини Републике Србије, рекла да брине податак да је у Србији нешто више од 50 одсто породица са децом које имају једно дете и да треба предузети мере на подстицању рађања другог детета.

Указујући да се у последње две године променило и време када се рађају прва деца и када се ступа у брак, да је просечан узраст ступања у брак за младожењу у Србији 2021. године било 31,5 година, а за младу 28,7, Кисић је навела да је потребно стимулисати младе да се што пре остваре као родитељи.

„Поносна сам на чињеницу да жене у нашој земљи дају велики значај образовању, али на жалост то одлаже и период рађања првог детета. Јако сам поносна сам на меру за подршку студенткињама које одлуче да за време студија рађају децу и када су у питању испитни рокови и у случају потребе обнове године“, навела је Кисић и додала да је поносна и на Медицински факултет Универзитета у Београду, који од прошлог месеца примењује ове мере.
Министарство за бригу о породици и демографију ће, према речима Кисић, врло брзо започети велику националну студију у групи средњошколаца у Србији, која има за циљ да испита знање, ставове и понашање младих о значају и заснивању породице.

Министарка Кисић је навела и да је један од циљева Министарства бити и да предузетнице имају иста права као и све друге труднице и породиље и указала да то није једноставно остварити, јер захтева измену више закона, али да држава жели то да реши.

„Јуче сам имала прилику да посетим породицу у Црној Трави и када сам чула да се прошле године у тој општини родило само четворо деце, то је нешто што заиста боли и нешто на чему сви треба да радимо. Треба сви да пружимо подршку породици, да имамо времена за породицу, да подржимо младе да се што пре остваре као родитељи“, навела је Кисић.

 

ОПШТИНА СМЕДЕРЕВСКА ПАЛАНКА ПРИСТУПИЛА ЧЛАНСТВУ „ПОКРЕТ ТРИ ПЛУС“ Погодности за породице са троје и више деце

На последњој седници Скупштине општине Смедеревска Паланка, одржане у децембру,  донета је одлука о приступању Општине у чланство удружења „Покрет три плус“ из Чачка.  Покрет за децу ТРИ ПЛУС је предложио чланство локалним самоуправама у Покрету за децу ТРИ ПЛУС и заједно доносе мере погодности како би и одали поштовање према породицама које су већ имали троје и више деце ,а нису обухваћени новим мерама за подстицај рађања.

Покрет за децу “Три плус” основан је са циљем спречавања нестанка Србије, јер су статистички подаци којима располажемо поражавајући. Од 2005. до 2015. године по основу природног прираштаја, број становника у у Србији смањен је за 383.000, а 2016. је, по подацима о прираштају, најлошија у последњих пола века.

На који начин породицама са троје деце помаже Поносна картица, ко и где може да је користи, али и о раду Покрета “Три плус”, за портал Печат правде говорио је  Владица Гавриловић, председник Управног одбора Покрета.

Да би нас и у будућности у Србији било оволико колико нас има данас, неопходно је да 45 одсто породица има троје или више деце. У овом тренутку таквих породица је само 7,8 одсто.

Не желећи да се такав тренд настави, група људи из Чачка одлучила је да заједничким снагама и конкретним идејама подиже свест наших људи о овом проблему. Тако је 2016. године, статистички најлошије по броју рођених беба у последњих сто година у Србији, настао Покрет за децу ТРИ ПЛУС.

“Решења је да се охрабре они који имају двоје деце да прошире своје породице и дати подршку породицама са троје и више деце. Када кажемо подршку мислимо да сви сегменти друштва покажу да такве породице нису, нити ће бити саме, да се носе са теретом који носи данашњица”, каже Владица Гавриловић председник Управног одбора Покрета.

У данашње време највећа помоћ вишечланим породицама је свакако финансијска, а једно од решења које већ неко време успешно функционише у Чачку је Поносна картица “Цена минус за 3+” која подразмева попусте на куповину за породице са троје деце.

А које све погодности имају породице које имају ову картицу, али и како ради и за шта се све залаже овај Покрет, питали смо Владицу Гавриловића.

Шта све подразумева Поносна картица “Цена минус за 3+”?

– Поносна картица “Цена минус за 3+” је картица за попуст и бесплатне услуге намењена породицама са троје и више деце, персонализована на име мајке.

Према проценама и почетним искуствима из Чачка, картица “Цена минус за 3+” ће свакој породици донети уштеду од око 1000-1500 евра годишње. Поред материјалног добитка (у виду уштеде), постоји и други психолошки ефекат који су осетиле породице са троје и више деце а то је осећај да су родитељи вишедетних породица важан фактор у борби против највећег зла званог бела куга и да су битни за друштво.

Неретко се у нашој земљи дешава да када родитељи са више деце дођу на шалтере по остваривање неке привилегије или повластице буду шиканирани са питањем”Ко те терао да рађаш?!”.

Покрет за децу ТРИ ПЛУС својим активностима жели да одговори у име свих мајки који су се суочили са оваквим питање, а одговор је – Србија која плаче јер нестаје.